Yeni Şehir Modeli – Alan Bazlı Kentsel Dönüşüm

Sanayi ve Teknoloji bakanı, KOSGEB’in tasarım destekleri ile bu desteği alanların kazançlarını %64 oranında artırdığını belirtti.

Sayın bakan ayrıca alan bazlı kentsel dönüşüme teşvik edeceklerini ve fiziki dönüşümü sosyal, kültürel ve ekonomik dönüşümle tasarlama hedeflerini dile getirdi. Yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacaklarının sinyallerini verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tasarım faaliyetlerine KOSGEB aracılığıyla destek verdiklerini belirterek, “Desteklerden faydalanan firmalar, yararlanmayan firmalara göre yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet karlarını yüzde 64 artırdı.” dedi. Kentsel tasarımı önemsediklerini kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade, alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Bölgenin ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayacak ve yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız.” diye konuştu.

YENİ YAPISIYLA İLK TOPLANTI:

Bakan Varank, Türk Patent ve Marka Kurumunda (TÜRKPATENT) düzenlenen, Türk Tasarım Danışma Konseyinin 18. Toplantısı’nın açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı doğrultusunda revize edilen konseyin, yeni yapısıyla ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini kaydeden Varank, “Toplantımızı anlamlı kılan diğer önemli husus da, tasarım konseyi onur ödülünü takdim etmekten büyük mutluluk duyacağım Sayın Prof. Önder Küçükerman’in aramızda bulunuyor olmasıdır. Sayın Küçükerman, ortaya koyduğu sayısız çalışmalarla Türk tasarımına önemli katkılar sunarak konseyimizin bu naçizane iltifatını fazlasıyla hak etmiş bir isimdir. Bu özel ödüle layık görülen hocamızı tebrik ediyor, meslek hayatı boyunca ortaya koyduğu kıymetli çalışmaları için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

STRATEJİK BİR ARAÇ

Varank, tasarımın yüksek teknolojili ürünlerden otomotive, ev eşyasından tekstile kadar her alanda kullanılan stratejik bir araç olduğunu ifade ederek, ürünlerin teknolojik ve fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra tasarımlarının kalitesinin de rekabet avantajı sağlamada önemli bir rol oynadığını söyledi. “Fiyat, kalite ve performans açısından benzer ürünlerin yer aldığı bir piyasada, özgün ürün kimlikleri oluşturarak ön plana çıkmanın temel anahtarı tasarım olmuştur.” diyen Varank, ürünlerin yaşam döngüsündeki kısalmanın firmaları kısa zaman dilimlerinde daha fazla Ar-Ge ve tasarım yoluyla yenilik yapmaya sevk ettiğine işaret etti.

ÇALIŞAN SAYILARI DA ARTTI

Varank, tasarım yoğunluklu sektörlerin, istihdama ve milli gelire ciddi katkı sağladığını vurgulayarak, “Başta KOBİ’ler olmak üzere, tüm üretici aktörlerin tasarım sürecini etkin şekilde kullanıp yönetmesi hayati öneme sahip. KOSGEB aracılığıyla tasarım destekleri veriyoruz. Desteklerden faydalanan firmalar, yararlanmayan firmalara göre yurt içi satışlarını yüzde 48, Ar-Ge harcamalarını yüzde 30, çalışan sayılarını yüzde 14 ve faaliyet karlarını yüzde 64 artırdı.” diye konuştu.

DÜNYADA İLK 5’TE

Türkiye’nin yılda 42 bine ulaşan tasarım başvurusu sayısıyla dünyada ilk 5’te yer aldığını belirten Varank, “Tasarım bilincini üretimin her aşamasına yaymak istiyoruz. Özellikle küçük işletmelerin nitelikli ürüne ulaşma ve ürünü geliştirme konularında yaşadığı sıkıntı ve ihtiyaçlarına yönelik geliştirdiğimiz tasarım merkezlerinin sayısı hızlı bir şekilde artıyor. Mevcut durumda 321 tasarım merkezimiz faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yapıların nitelikli tasarım üretme kapasitelerini artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

AÇIK KAYNAĞA YÖNELECEK

Varank, tasarımla farklılaşmanın, markalaşmanın da temelini oluşturduğunu dile getirerek, geçen yıl yürürlüğe giren “Tasarım Stratejisi ve Eylem Planı”nın vizyonunu “Türk tasarımının küresel bir marka olması” şeklinde belirlediklerini anlattı. Tasarım dünyasının gelecek dönemde açık kaynağa daha çok yönelmesinin beklendiğini belirten Varank, “Böylece bir taraftan bireysel üretkenliği destekleyen ve ucuz teknolojilerin yaygınlaşmasını önceleyen bir yaklaşım benimsenirken, diğer taraftan gelişmiş ve sorunsuz uygulanabilecek tasarımların, bir kişi veya kuruluşun denetiminde olmaksızın paylaşılmasını mümkün kılacağız.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Leave a Comment