Teknofest 2019 – Milli Teknoloji Hamlesi

Teknofest Türkiye Milli Teknoloji Hamlesi ikinci etkinliğini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Teknofest 2019 Atatürk Havalimanın’nda gerçekleştirilecek. Daha önce düzenlediği ilk etkinliğinde 550 bin ziyaretçi katılımı sağlanmıştı. Bu yıl ise hedef tam 1 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak!

Son başvuru tarihi 28 Şubat 2019

Etkinlikle ilgili olarak,

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır:
“Teknofest ile ilgili bilgiler 300 milyondan fazla kişiye ulaştı”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Teknofest Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar:
“Amacımız Türkiye’yi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak toplumsal bir dönüşüm sağlamak”

Teknofest, Dünya’nın ikinci büyük teknoloji, havacılık ve uzay festivali ünvanını elde etti.

Milli Teknoloji Hamlesinin bir bileşeni olan festival, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. 17-22 eylülde nefesleri kesmesi beklenen festivalin bu kez hedefi bir milyon ziyaretçi. Hayallerinin peşinden gitmek isteyen herkesin katılabileceği festivalin başvuruları 28 şubatta sona erecek.

SORUMLULUĞUMUZU ARTIRDI

“Tam bağımsız Türkiye için yerli ve milli teknoloji” vizyonuyla yola çıkan TEKNOFEST’in 2019 yılı tanıtımı, Atatürk Havalimanı Özel Hangarlar Bölgesi’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Kacır, etkinliğin geçen yıl 550 binden fazla ziyaretçiyle gerçekleştiğini hatırlatarak, TEKNOFEST’in binlerce dakika görsel habere, on binlerce yazılı habere dönüştüğünü, etkinlikte hava araçlarının 365 kez sorti yaptığını ve 200 saatten fazla uçuş gerçekleştiğini anlattı. TEKNOFEST ile ilgili bilgilerin dünyada 300 milyondan fazla kişiye ulaştığını aktaran Kacır, “Bütün bunlar açıkçası hem bize büyük bir heyecan ve umut verdi hem de 2019 ve sonrası için sorumluluğumuzu daha da artırdı. Bu yıl inşallah rakamları katlayarak artıracağımıza inanıyoruz.” dedi. Kacır, ilk etkinlikte teknoloji yarışmalarının, organizasyonun ana unsurunu oluşturduğunu, bu yıl da öyle olacağını vurgulayarak, TEKNOFEST’in, 7’den 70’e herkese hitap eden çok sayıda unsuru bir araya getirdiğini söyledi. TEKNOFEST 2018’e ilişkin verileri paylaşarak yarışmanın gençlere sağladığı ve sağlayacağı katkılara değinen Kacır, festivalde gerçekleştirilecek yarışmalara ilişkin bilgi de verdi.

RÜYA GERÇEK OLDU

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, rüyaları olan TEKNOFEST’in; havacılık ve teknoloji sevdalısı gençlerin heyecanı, ekiplerinin vizyonu, paydaşlarının katkıları ve milletin teveccühü ile gerçek olduğunu söyledi. Milli Teknoloji Hamlesi’nin TEKNOFEST sayesinde yüz binlerce genç ile buluştuğunu ifade eden Bayraktar, “Amacımız, ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak.” dedi.

DÜNYANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bayraktar, havacılık ve uzay alanında geleneği çok eskiye dayanan bir medeniyetin çocukları olduklarını aktararak, “Takiyüddin, Hezarfen Ahmed Çelebi, Lagari Hasan Çelebi, Kirkor Divarcı, Nuri Demirağ ve Vecihi Hürkuş bizlerin öncüleriydi. Ancak onların çalışmaları sistemin engeline takılarak akamete uğradı. Şimdi TEKNOFEST’te tohumlanacak fikirlerin filizlenmesiyle açığımızı kapatıp dünyanın önüne geçmek için çalışıyoruz. Türkiye’nin en kapsamlı ve geleceğe yön verecek teknoloji yarışmalarını düzenliyoruz.” diye konuştu.

İKİNCİ UÇUŞ İÇİN HAZIRLANMA VAKTİ

Gençlerin, bu yarışmalara katılmaları ve somut projeler üretmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bundan 5-10 yıl sonra bu yarışmalara katılan gençlerimizin Türkiye’nin en önemli teknoloji girişimlerini kurduklarını, en kritik projeleri hayata geçiren ekiplerde yer aldıklarını, inşallah hep birlikte göreceğiz.” dedi. Bayraktar, geçen yıl ilkini gerçekleştirdikleri etkinlik kapsamında artık ikinci uçuş için hazırlanma vakti geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Gençlerimizden yarışmalara katılmalarını, medyamızdan dünyaya açılabilmemiz için desteğini, aziz milletimizden de yine en değerlisi olan gönlünü ortaya koymasını istiyoruz. İnanıyorum ki ülkemizin tam bağımsız ve müreffeh yarınlarına varmak ve Milli Teknoloji Hamlesi’nin devam etmesi için desteklerini esirgemeyeceklerdir. TEKNOFEST ekibi adına tüm milletimizi, geleceğin aydınlık Türkiye’sini kurmanın hayalini taşıyan gençlerimizin heyecanına ortak olmaları için davet ediyorum.”

YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİ

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilki geçen yıl gerçekleştirilen TEKNOFEST’in gençleri heyecana sürüklediğini ifade ederek, “Bu modelin Türkiye’nin tamamına, bütün illerine benzer şekilde yayılması için başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mız ve Savunma Sanayii Başkanlığı’mız olmak üzere devlet kuruluşlarımızın da bütün destekleri vermesi gerektiğine inanıyorum.” dedi. TEKNOFEST’te ekilen tohumların filizlerinin ileride yeşereceğini göreceklerini belirten Demir, “Bu ekilen tohumlar, bu faaliyetlerle oluşturulan fidanlar yetişmeli, büyümeli. Devletin burada en önemli görevi yol açmak. Yol açtıktan sonra enerji, istek, gayret orada. Bu gayretler ülkemizi layık olduğu yere götürecektir.” diye konuştu.

MARKA DEĞERİNE KATKI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TEKNOFEST’in, teknoloji alanındaki çalışmalara ve projelere desteğinin yanı sıra İstanbul’un marka değerine katkı yaptığının altını çizdi.

PAYDAŞLAR KATILDI

Tanıtım etkinliğine, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Hüseyin Altınalan’ın yanı sıra TEKNOFEST’in paydaşlarının yöneticileri de katıldı.

UÇAN ARABA TASARIM YARIŞMASI

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi yürütücülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST 2019 kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 19 farklı kategoride şu yarışmalar düzenlenecek: “Uçan Araba Tasarım Yarışması, Akıllı Mekanlar Hackathon Yarışması, İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması, Roket Yarışması, Savaşan İHA Yarışması, Robotik Fetih 1453 Yarışması, Yapay Zeka Yarışması, Mini Jet Radyal Kompresör Tasarım Yarışması, Sürü İHA Yarışması, İnsansız Hava Aracı Yarışması, Model Uydu Yarışması, Efficiency Challenge Robo Taksi Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, Robotik Yarışmaları, Turbo Fan Motor Tasarım Yarışması, Hackİstanbul, Travel Hackathon, World Drone Cup ve Take Off yarışmaları.”

TOPLAMDA 2 MİLYON TL ÖDÜL

Yarışmalara ortaokul, lise, üniversite takımları ve profesyoneller katılabilecek ve katılımcılar, geleceğin teknoloji ürünlerini geliştirecek. TEKNOFEST kapsamında gerçekleşen teknoloji yarışmalarında kazanan takımları, toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde bir ödül bekliyor. Teknoloji yarışmalarına başvurular www.teknofestistanbul.org adresi üzerinden 28 şubata kadar devam edecek. Yarışmacı takımlara malzeme desteği ve teknik danışmanlık da sunulacak.

YURT DIŞINDAN DA TAKIMLAR KATILABİLECEK

TEKNOFEST, ilk yılında sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en önemli havacılık ve teknoloji etkinliklerinden biri oldu. Geçen yıl TEKNOFEST’in yarışmacıları arasında 25 ülkeden drone yarışçıları, 24 ülkeden beyaz şapkalı hackerlar ve 83 ülkeden teknoloji girişimcileri de yer aldı. Bu yıl da yurt dışından takımların TEKNOFEST yarışmalarına başvuruları kabul ediliyor.

İlgili Yazılar

Leave a Comment