Ce Belgesi Nedir?

Ce Belgesi Nedir?

Ce Belgesi nedir. Ya da CE işareti Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir Birlik işaretidir. Avrupa Birliğinin (AB), teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla ürünün üzerine vurulan bir işarettir. Ürünlerin teknik yapılarına ilişkin mevzuatı daha basit ve genel hale getirmek için 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan direktiflerdir. Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ve tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösterir.

Ce Belgesi Nedir? Ce işareti

Ce Belgesi almak için gereklilikler nelerdir?
Teknik dokümantasyonun hazırlanması
Ilgili yönetmelikte yer alan prosedürlere göre uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak
AT Uygunluk Beyanı “ düzenlenmesi
Aşağıda belirtilen izlenebilirlik gerekliliklerini karşılaması
Teknik Dosyanın ve AB Uygunluk Beyanının 10 yıl saklanması. Ürün üzerinde tip, parti ve seri numarasını içeren bir tanımlamanın sağlanması.Ürünün üzerinde veya ürünle beraber verilen dokümanlar üzerinde üreticinin bilgileri tescilli unvanı veya tescilli markasının görürür olması gerekmektedir.

Ce Belgesi almak için Belgelendirme firmalarına başvurarak danışmanlık almak ve sertifikalandırma firmalarından belge almak işinizi kolaylaştıracaktır.
ce işareti nedir

Makine CE Belgesi
Makine Ce Belgesi Avrupa ülkelerinin makina üreticileri için ve avrupaya ihracat yapan makina üreticileri için istediği belgedir. Türkiye de Yetkili Kuruluş : Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı dır.

İlgili AB Direktifi : Machinery dir. İlgili Yönetmelik : 2006/42/AT Makina Emniyeti Yönetmeliği

Makine Ce Testleri Nelerdir ?

Elektriksel Güvenlik–LVD test raporları.
Yüksek Akım testi
Topraklama Test Hizmeti
Bu testlerin Raporlandırılması

Ce Belgelendirme ile ilgili danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti almak için Bursa Belgelendirme Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Leave a Comment